Ayak Kokusunun Nedenleri

Ana Sayfa » SAĞLIK » Ayak Kokusunun Nedenleri
Ayak Kokusunun Nedenleri

Ter Bezleri ve Bakteriler

Ayak kokusunun nedeni ter bezleridir. Ter bezleri aşırı çalışıyorsa havasız kalan ayak terler ve bakterilere uygun ortam oluşmuş olur. Bakteriler gaz üretimi yapar ve bu şekilde ayak kokusu oluşur. Koku , terlemeye bağlı ise terlemenin nedenini araştırıp ona göre çözüm aramak en doğrusudur.

Ayakkabılar ve Çoraplar

Eğer benim ayaklarım terlemiyor ama yine de kokuyor diyorsanız  kokunun sebebi ayakkabılarınız  veya çoraplarınız olabilir. Nemi ve teri emen yün ya da pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Ayakkabı tercihinde ise ayağınızın hava almasını sağlayacak deri ayakkabılar doğru tercih olacaktır.

Hastalıklar

Hormonal değişimler aşırı terleme hastalığı olan hiperhidrozisiyi tetikler ama aşırı terleyen herkesi hasta olarak nitelendiremeyiz . Çünkü kısa süreli olarak sağlıklı bireylerde bile ortada bir neden yokken sadece fizyolojik gereksinimlere bağlı olarak oluşabilir. Kısa süreli değil de sürekli yaşadığınız bir sorun haline gelmişse mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Hiperhidrozisin nedeni olabilecek hormonal değişimler haricinde çeşitli hastalıklar da vardır : Hipertiroidi, şeker hastalığı, hipoglisemi,gut, menopoz, Parkinson, infeksiyonlar, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, psikolojik rahatsızlıklar , obezite ve alkolizm. Fakat hastalığın yüksek aranda sebebi  , genetik geçişli olmasıdır.

İlaçlar

İnsülin ve diğer  diyabet ilaçları ile aspirin terlemeyi artırır.

 

Ayak Kokusunun Nedenleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sosyal Medya Uzmanından Güvenlik Tedbirleri Albinizm nedir? Belirtileri nelerdir? Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir ? Diş Ağrısı Nasıl Geçer ? Diş Ağrısını Kesmenin En Etkili Yolu Bunları Biliyor musunuz ? Çok Şaşıracaksınız Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır