Aloe Vera Nedir? Aloe Vera’nın Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Aloe Vera Nedir? Aloe Vera’nın Faydaları Nelerdir?
Aloe Vera Nedir? Aloe Vera’nın Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Nedir?

Evlerde süs bitkisi olarak yaygın olarak kullanılan Aloe vera, hemde bir hayli faydalı bir bitkidir. Sağlığa faydalı pek çok element, mineral içeren Aloe verada; ayrıca kalsiyum, bakır, selenyum, krom, manganez, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko gibi mineraller bulunur. Aloe vera ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olamaya yarayan 4 yağ asidi olan; kolesterol, kampesterol, beta-sisosterol ve lupeol de bulunur. Aloe vera günümüzde başta ürtiker, cilt tahrişleri, yaralar ve uçuk gibi cilt hastalıkları olmak üzere, kabızlık ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, iltihabi hastalıklar, diyabet gibi bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor. Fakat tüm şifalı bitkiler gibi muhakkak doktora danışılarak doğru biçimde kullanmak gerekir. Aksi halde istenmeyen ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Antioksidan, antibakteriyal özellik taşıyan aloe veranın jeli ve suyu farklı sağlık problemlerinde kullanılıyor.

Aloe veranın cilde faydaları hakkında

Aloe veranın özellikle cilde yararları ve farklı amaçlarla çoğumuzun evinde bulunmasıyla birlikte, yüzyıllarca farklı medeniyetler tarafından çeşitli sağlık ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Kurak iklimlerde doğal olarak yetişen bir kaktüs bitkisi olan aloe bitkisinin etli yaprakları, vitaminler, mineraller, şekerler, enzimler, asitler ve amino asitler dahil 75’ten fazla (ve belki de 200’e kadar) farklı aktif bileşiğe sahip olan berrak bir jel içerir. Tüm bu bileşenlerin cilt bakımı ve ötesinde çok çeşitli faydalar sağlamış olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir.

Aloe veranın cilde faydaları nelerdir?

Aloe  veranın cilde faydaları maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır:

  • Ciltteki siyahlıkların solmasına yardımcı olur
  • Cildi nemlendirir
  • Yaşlanmayı geciktirir
  • Güneş yanığına iyi gelir
  • Maske olarak kafa derisini onarır
  • Akne temizlemeye yardım eder
  • Sedef hastalığını ve egzamayı yatıştırır
  • Kepeği tedavi eder ve önler
  • Çatlaklara iyi gelir

Sonuç olarak

Cilt bakımı için oldukça faydalı olan aloe vera ciltte yüzyıllardır kullanılmaktadır ve bu faydalar bilimsel olarak tescillidir. Aloe vera herkes için, güvenilirdir ve faydaları bol miktarda araştırma ile desteklenmektedir.

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera’nın Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bunları Biliyor musunuz ? Çok Şaşıracaksınız Deccal Nerede ve Ne Zaman Çıkacak ? 2021 Yılında Kaç Gün Resmi Tatil Var? İşte Resmi Tatil Takvimi Boy Kısalığı ve Büyüme Geriliği Evde Kefir Nasıl Yapılır ? FIRAT SEVİNÇGÜLER: Korona Virüsü ile birlikte e-ticaretin önemi arttı

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır